نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آئین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

آئین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد


آئین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

آئین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری صبح (چهار شنبه)، 20 آذرماه، در آمفی تئاتر شهید مطهری دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی در این مراسم که با حضور آیت‌ا... شفیعی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، برخی مسئولان نهادها، شرکت‌ها و سازمان‌های اجرایی استان برگزار شد؛ دکتر مرتضی زرگرشوشتری، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر به مدعوین و همچنین گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت:‌ شور و شوقی که در افتتاحیه برنامه‌ها بود باید در اختتامیه هم متبلور شود و پس از آن نیز ادامه پیدا کند چرا که پژوهش امری همیشگی است .

وی گفت: هفته پژوهش امسال، بسیار پررونق بود و حضور پژوهشگران سازمان‌ها، نهادها و دانشگاه‌ها در برنامه‌ها و نمایشگاه‌ها چشمگیر بود؛ ولی با ظرفیتی که ما برای نمایشگاه‌ها تدارک دیده بودیم، انتظار حضور بیشتری را داشتیم .

دکتر زرگرشوشتری افزود: در هفته پژوهش امسال بخش جدید و ویژه نمایشگاه سراسری کتاب، را برای نخستین بار در استان برگزار کردیم . امیدواریم زمانی ثابت در تقویم دانشگاه برای آن در نظر گرفته شود تا دانشجویان ، اساتید و پژوهشگران استان و استان‌های همجوار از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا حدودی بی‌نیاز شوند .

وی با بیان اینکه شعار " وقت طلاست" یک شعار ایرانی است و ریشه در فرهنگ ایرانیان دارد؛ افزود: درست نیست که ما شعار دهیم و دیگران عمل کنند، چرا که وقت از دست رفته دیگر برنخواهد گشت. امیدواریم که از وقت به درستی و بهینه استفاده کنیم. همچنین با برنامه‌ریزی صحیح است که بازده کارها و اعمال ما چند برابر می‌شود .

همچنین آیت‌الله شفیعی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به تقارن هفته پژوهش و فناوری با اعیاد قربان و غدیر و ولادت امام علی النقی (ع)، این هم‌زمانی را به فال نیک گرفت و محیط دانشگاه را محیطی مقدس خواند .

آیت‌الله شفیعی افزود: دانشگاه شهید چمران، دانشگاهی است که بر پیشانی دانشگاه‌های کشور همچون نگینی می‌درخشد و دانشگاهی است که ارزش‌های والای عرفانی و علمی انسان را یکجا به منصه ظهور رسانیده است؛ این جز با تلاش‌های مدیران سخت‌کوش این دانشگاه که در دوره‌های مختلف در این دانشگاه حضور داشته‌اند، به‌دست نیامده است .

وی گفت: همانگونه که مولای متقیان حضرت علی (ع ) می‌فرماید "هر ظرفی که پر شد به مظروف خود تنگی می‌دهد؛ جز ظرف علم و دانش که هر چه‌قدر علم و دانش در آن بریزی ظرفیتش بیش‌تر می‌شود". بر این اساس این ظرف تا دنیا باقی است هیچگاه پر نمی‌شود. چرا که شما در هر بخش و رشته‌ای از علوم بنگرید، خواهید دید که یک روز آن علم در مرحله‌ای بدوی و آغازین بوده و با تلاش و پشتکار دانشمندان و علما تکامل یافته است؛ هنوز هم تکامل آن ادامه دارد و پایان نخواهد داشت .

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری افزود : منشا هر چیزی علم و دانش است و باید انسان آن را به جایی برساند که به جز خدا را نبیند؛ چرا که همه چیز ممکن است. بایستی گام برداشت و به جلو رفت و از انرژی خود تا منتها درجه برای تجربه اندوزی و کشف حقایق عالم بهره گرفت .

وی ادامه داد: امام راحل (ره) در هر کار خود نهایت تلاش را می‌کردند؛ تا در آن کار از فرش به عرش برسند. برای همین است که افکار امام(ره) تا مدت‌های مدیدی کهنه نخواهد شد و تازگی خود را خواهد داشت .

آیت‌الله شفیعی با اشاره به رابطه نزدیک حوزه و دانشگاه افزود: دانشگاه و حوزه باید در کنار هم فعالیت کنند و از وجود یکدیگر سودمند شوند. دانشگاه باید مطالب به‌روز و جدید را به حوزه و حوزه نیز باید عمق و ماورای مطالب را به دانشگاه ارائه کند تا هر دو در کنار هم موفق باشند .

وی افزود: دستاوردهای دانشمندان و فضلای ایرانی نشان دهنده استعداد و نبوغ والای ایرانیان است و این گوهرناب اگر رنگ و بوی دین را به خود بگیرد، به منتها درجه خود خواهد رسید .

نعمت‌پور دزفولی، مدیر آموزش و پژوهش استانداری استان خوزستان، در سخنانی با اشاره به ضرورت پژوهش در جامعه اظهار داشت: باید دولت درصدی از بودجه کشور را به طور مشخص برای فعالیت‌های پژوهشی در نظر بگیرد .

وی گفت: دولت باید دستگا‌ه‌ها و نهادها را واردار به ورود به عرصه پژوهش در امور خود کند تا به این وسیله پژوهش در جامعه نهادینه شود .

نعمت پور دزفولی افزود: در جلساتی که قبل از هفته پژوهش و با هدف برنامه‌ریزی این هفته با ارگان‌ها و دانشگاه‌ها داشتیم، قرار شد که دانشگاه شهید چمران و دانشگاه علوم پزشکی اهواز عهده‌دار اجرای مراسمات ویژه این هفته باشند، که این امر به نحو احسن برگزار شد و ما از این 2 دانشگاه بزرگ قدردانی می‌کنیم .

دکتر حاجی حاجیکلایی، مدیر پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در هفته بزرگداشت پژوهش و فناوری سال 87 در این دانشگاه، اظهار داشت: برای برگزاری این هفته، ستادی اجرایی متشکل از حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، هیئت رئیسه دانشگاه و سایر مدیران تشکیل و یک کمیته اجرایی هم در نظر گرفته شد .

وی در پایان به شرح برنامه‌های برگزار شده در هفته بزرگداشت پژوهش و فناوری سال 87 پرداخت و از کلیه دست‌اندرکاران در استان، برای برگزاری این هفته سپاسگزاری کرد .