نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

افتتاح اولین نمایشگاه بین المللی کتاب در کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید چمران

افتتاح اولین نمایشگاه بین المللی کتاب در کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید چمران


افتتاح اولین نمایشگاه بین المللی کتاب در کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید چمران

آیین افتتاح اولین نمایشگاه بین المللی کتاب لاتین در منطقه جنوب و جنوب غرب ایران ساعت 14 در محل کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی دکتر فرج پهلو، رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید چمران اهواز در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: برای برگزاری این نمایشگاه از اردیبهشت ماه امسال تلاش‌های ویژه ای آغاز شد. امروز شاهد بهره‌برداری از نمایشگاه‌های هفته پژوهش و نمایشگاه بین الملی کتاب دانشگاهی در دانشگاه شهید چمران اهواز هستیم که امیدواریم این مهم در سالهای آتی نیز ادامه یابد.

وی با اشاره به نمایشگاه بین‌المللی کتاب دانشگاهی اهواز افزود: ایده برگزاری چنین نمایشگاهی از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برداشته شده است. این موضوع موجب شد در تیرماه امسال تفاهم نامه‌های برای برگزاری این نمایشگاه مبادله شود.

فرج پهلو با اشاره به فراهم شدن تسهیلات ویژه‌ای برای خرید کتاب دانشگاهی ویژه اعضای هیئت علمی دانشگاه و دانشجویان یادآور شد: 60 میلیون تومان تسهیلات در قالب بن‌های خرید کتاب در اختیار دانشجویان و اساتید قرار گرفت.

وی تصریح کرد: انتشارات کتاب ایران و مرکز رشد، انتشاراتیهای مهم داخلی و حاضر در این نمایشگاه هستند. این انتشاراتی ها همچنین نماینده 110 ناشر داخلی نیز هستند. در بخش انتشارات خارجی نیز نمایندگی بیش از 84 ناشر خارجی در نمایشگاه حضور دارد.

فرج پهلو عنوان کرد: 40 هزار عنوان کتاب خارجی و 10 هزار عنوان کتاب داخلی در نمایشگاه بین‌المللی کتب دانشگاهی اهواز حضور دارد.

رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید چمران اهواز یادآور شد: سرای اهل قلم به همت اساتید دانشکده ادبیات در این نمایشگاه بر پا شده است. این سرا امکان دیدار چهره به چهره مردم با نویسندگان خوزستانی در روزهای یکشنبه و دوشنبه فراهم کرده است.

 

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالباری جوانمردزاده، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم ‌رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: هفته پژوهش هفته ارج نهادن به تلاش‌ها و دلسوزی‌های پژوهشگران است.

وی با بیان اینکه پژوهش تعالی بخش دانش و عرفان بشری است، افزود: ارج نهادن حقیقی به تلاش‌های این همه پژوهشگر، به زمانی بسیار بیشتر از یک هفته نیاز دارد. پژوهش برای پژوهشگر لذتهای غیرقابل توصیفی ایجاد می‌کند. ایجاد توجه بیشتر و تعریف نقطه عطف برای پژوهش و پژوهشگران از جمله اهداف هفته پژوهش است.

جوانمردزاده خاطر نشان کرد: پژوهش در روح دین دارای نمادهای حسنه و پژوهش مصداق کلمه طیبه است. پژوهشگر یک بسیجی گمنام و بدون اسم و رسم است.

وی تصریح کرد: پژوهش؛ محور تحول و دگرگونی و محور توسعه پایدار است. این موضوع شاخص توسعه یافتگی کشورهای مختلف جهان به شمار می آید.

جوانمردزاده با اشاره به ویژگیهای یک پژوهش مفید گفت: پژوهش زمانی، واقعی و مفید است که هدفمند حرکت کند. این مهم زمانی تحقق می‌یابد که در فرآیندی سیستمی، پژوهش را تعریف کنیم. پژوهش به عنوان حلقه اتصال دانشگاه و صنعت شناخته شده و برای اینکه بارور شود باید در سایه فرهنگ حرکت کرد. پژوهش بستر خود را در سایه فرهنگ پیدا می کند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام ‌رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز یادآور شد: امیدوارم حرکت‌های کنونی در عرصه پژوهش در جهت خودباوری پیش رود. باید روحیه همگانی مربوط به پژوهش را تقویت کرد. گسست بین فنآوری و صنعت، گسست بین علم و مردم، گسست بین علم و روابط بین‌المللی از جمله مشکلات در بستر پژوهش است.

مهندس حقیقی، مدیر شرکت آب و نیرو در جنوب و جنوب غرب ایران گفت: برای توسعه راهی جز پژوهش وجود ندارد.

وی اظهار داشت: آب امروز یکی از استراتژیک‌ترین کالاها در جهان به شمار می آید. در حال حاضر حدود 17 هزار مگا وات انرژی برق آبی در دست مطالعه است. همچنین برای تولید حدود 5 هزار مگاوات نیز هم اینک نیروگاه برق آبی در کشور در حال اجرا است.

مدیر شرکت آب و نیرو در جنوب و جنوب غرب ایران افزود: هم اینک حدود هفت هزار مگاوات انرژی برق آبی در حال بهره‌برداری داریم که امیدواریم این میزان تا پایان چشم انداز 20 ساله کشور به 25 هزار مگاوات برسد. در صورتی که به این میزان تولید دست یابیم سهم نیروگاه های برق آبی از تولید انرژی در کشور به حدود 20 تا 25 درصد خواهد رسید. این مهم در حالی است که هم اینک بر اساس ظرفیت‌های نصب شده حدود 15 درصد از انرژی برق در کشور در نیروگاه های برق آبی امکان تولید دارد.

حقیقی خاطرنشان کرد: حجم کل ظرفیت ذخیره سازی آب در کشور حدود 32 میلیارد متر مکعب است. در افق چشم انداز قرار است این میزان به 100 میلیارد متر مکعب آب برسد.

مدیر شرکت آب و نیرو در جنوب و جنوب ایران با بیان اینکه برای دست یابی به این اهداف راهی جز پژوهش محوری وجود ندارد یادآور شد: برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز باید به پژوهش در حوزه‌های مختلف توجه ویژه شود. باید بستر لازم برای پژوهش در دانشگاه فراهم شود