نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برپایی آیین هفته پژوهش

برپایی آیین هفته پژوهش


برپایی آیین هفته پژوهش

 

در این آیین دکتر مرتضی زرگرشوشتری، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به آغاز هفته پژوهش و امر مهم پژوهش محوری گفت: اگر بخواهیم کارهای علمی را با موفقیت انجام دهیم ناچاریم به پژوهش روی آوریم؛ زیرا کاری که بدون پژوهش آغاز شود ناتمام و ناقص است.

وی اظهار داشت: ‌دانشگاه شهید چمران اهواز (جندی شاپور) قدمتی طولانی دارد و حیات آن به چند سده قبل از ورود اسلام به ایران می‌رسد؛ هنوز ویرانه‌های این دانشگاه را در اطراف شهر دزفول می‌توان دید.

وی درباره پژوهش محوری در دانشگاه شهید چمران اهواز گفت:‌ خوشبختانه سال گذشته ستاد برگزاری هفته پژوهش به نمایندگی دانشگاه شهید چمران، در جشنواره کشوری مقام نخست را کسب کرد که این مایه خرسندی است.

رئیس دانشگاه شهید چمران افزود: این دانشگاه با 14 دانشکده، 197 رشته و 520 عضو هیئت علمی که 70 درصدشان دارای مدرک دکترا هستند، یکی از گسترده‌ترین دانشگاه‌های کشور است.

زرگرشوشتری با اشاره به اینکه رسالت کنونی دانشگاه شهید چمران اهواز گسترش دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگر است، گفت: همه ما آرزوی رسیدن به سال 1404 را داریم، سالی که در آن ایران در منطقه از همه لحاظ و به ویژه از نظر پژوهش و فناوری است کشور برتر منطقه بوده و این مهم‌ترین محور در سند چشم‌انداز 20 سال است که جز با تلاش و کوشش و پژوهش بدست نمی‌آید.

در ادامه محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران 1404 باید از نظر علم، فناوری و اقتصاد در منطقه اول باشد.

وی با بیان اینکه امیدوارم بتوانیم این نهضت بزرگ فرهنگی را که امام محمد باقر (ع) و فرزند بزرگوارشان امام جعفر صادق (ع) شروع کردند و ما شیعیان مفتخر به پیروی از آن هستیم؛ ادامه دهیم؛ اظهار داشت: طی 300 سال اخیر یک فروپاشی تمدنی و فرهنگی در ایران صورت گرفت و آن شکوه و عظمتی که ایرانیان در منطقه داشتند، فرو پاشید. استبداد داخلی و استعمار خارجی 2 عامل اصلی در این فروپاشی بودند.

وی با اشاره به اینکه 100 سال است که ملت ایران برای یک خیزش جدید به نهضت‌ها و جنبش‌های متعددی همچون نهضت مشروطه، ملی شدن نفت، 15 خرداد و نهایتا 22 بهمن پیوسته است، افزود: ملت ایران بعد از 70 سال مبارزه، مبداء جدیدی را در تمدن سازی پیدا کردند و توانستند در دهه اول انقلاب، واحد دولت - ملت، را شکل دهند و بخشی از این تمدن را احیا کنند.

رضایی ادامه داد: در دهه نخست دانشگاه و دانشجویان نقش بسیار برجسته‌ای داشتند؛ چه در تئوری‌پردازی نهضت و چه در کاربردی کردن نظریات علمی که بتواند دولت - ملت جدید ایرانیان را در یک چارچوب مفهومی و ادراکی منطقی و همچنین سازگار با پیشرفت‌های جهانی در ایران شکل بدهند.

رضایی گفت: اگر چه امام بزرگوار در راس این تئوری پردازی و کاربردی کردن این تئوری‌های سیاسی در ایران بود، ولی بدون شک تعامل دانشگاه و علما و حوزه‌های علمیه در این نهضت نقش موثری داشت؛ امام(ره) ایده‌ها را طراحی می‌کرد و این نخبگان بودند که آن‌ها را کاربردی کردند و نهایتا واحد دولت - ملت که اساس تمدن‌سازی است، در ایران شکل گرفت.

رضایی ادامه داد: استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، مردم سالاری دینی؛ جز دستاوردهای این گام بلند تمدنی بود که ملت ما برداشت و در این گام بلند ما موفقیت‌های قابل توجه‌ای را به دست آوریم.

وی با بیان اینکه امروز ایران بخشی از این حوزه‌ تمدنی را به دست آورده است، ادامه داد: اگر چه این حوزه‌ی تمدنی عمدتا در عرصه سیاست، چه داخلی و چه خارجی است؛ اما در نهایت جز ویژگی‌های تمدن‌های قدیم ایرانی بوده است.

رضایی افزود: امروز ما بعد از 300 سال از مرزها عبور کرده‌ایم و ایران تبدیل به یک واقعیت انکار ناپذیر در منطقه شده است. امنیت و روابط سیاسی در منطقه خاورمیانه، دیگر امروز بدون ایران و حضور ایران پیاده نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه امنیت و دفاع، ایران بخشی از ویژگی‌ تمدنی خود را احیاء کرده است؛ گفت: در مجموع قدرت دفاعی ایران از نظر زمینی، هوایی، دریایی و موشکی از تمام کشورهایی که در این حوزه 500 میلیون نفری زندگی می‌کند، برتر است.

وی با اشاره به اینکه در بعد امنیتی و اطلاعاتی، ایران گام بسیار بلندی برداشته است؛ گفت: ایران امروز در دنیا از نظر سیاسی، دفاعی و امنیتی جزء 10 کشور نخست است.

رضایی ادامه داد: اما در قسمت دوم این تمدن؛‌ یعنی اقتصاد، صنعت، علم و فناوری؛ ما یک عقب ماندگی جدی مشهود داریم.

وی گفت: البته دو دهه است که همه دولت‌ها و حاکمانی که در این 20 سال آمدند و رفتند، تلاش کردند تا در این قسمت‌ تمدنی هم، حرکتی را انجام دهد. پیشرفت‌هایی هم وجود داشته است، اما ما با شاخص‌های مطلوبمان فاصله زیادی داریم.

رضایی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی چند سال است که افقی را برای 1404 تعیین کرده است تا نیمه‌ دوم تمدنی را هم بسازد. یعنی ایران در 1404 به یک کشور توسعه یافته تبدیل شود و از نظر علمی، فناوری و اقتصادی هم در منطقه اول شود؛ این همان سند چشم انداز 1404 است و به دنبال آن سیاست‌های کلانی از جمله سیاست‌های اصل 44 که نوعی بازآرایی نظام اقتصادی ایران است، شکل گرفته و به عنوان سند مهمی به دولت و مجلس ابلاغ شده است. اما کاملا پیداست که ما با حرکت کندی رو به رو هستیم و باید آن را به نحوی شتاب دهیم.

رضایی گفت: به دو دلیل پژوهش در این چشم انداز مهم است؛ یکی برای سرعت بخشیدن توسعه در کشور و رسیدن به ایران 1404 و دوم اینکه در سند چشم انداز، اول شدن از نظر علمی، فناوری در منطقه خود یک ویژگی است. بنابراین پژوهش در برنامه‌ریزی‌های آینده، هم برای سرعت بخشیدن به توسعه و هم برای رسیدن به مقام علمی و فناوری در منطقه، یک نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و از موضوعاتی است که به شدت مورد توجه است.

وی افزود: پژوهش، عبور از موانع و سوالات و ابهاماتی است که بر سر راه پیشرفت بشر قرار دارد؛ پژوهش پیشگام توسعه است و پژوهش است که راه را باز می‌کند تا نیروهای دیگر به صحنه آیند.

رضایی افزود: بدون پژوهش هر نوع فعالیتی می‌تواند با ریسک بالا و احتمالا با هزینه‌های سنگین همراه باشد. پس باید یک برنامه‌ریزی جدی‌تری در این زمینه انجام شود و امر پژوهش در کشور مورد حمایت بیش‌تری واقع شود.

وی گفت: به همین دلیل در سیاست‌های برنامه‌ی 5 ساله‌ی پنجم که خدمت نظام معظم رهبری پیشنهاد شده است و به محض تصویب به دولت ابلاغ می‌شود؛ منظور شده که 3 درصد تولید ناخالص ملی کشور صرف پژوهش و تحقیق شود.

وی گفت: البته همه‌ی مشکل پژوهش بودجه نیست؛ مشکل بزرگ یک سری گسست‌هایی است که در توسعه وجود دارد؛ این گسست‌ها به طور مستقیم و غیر مستقیم به علم و فناوری مربوط است.

وی افزود: نخستین گسست،‌ گسست بین علم و فناوری است. ما فرآیند تبدیل علم به فناوری را هنوز در کشور کامل نکرده‌ایم، حتی بسیاری نظریات علمی است که از ایران به خارج رفته، تبدیل به فناوری می‌شود؛ در نهایت ما باید با هزینه گزافی همان علم ایرانی‌ها‌ را خریداری کرده و در قالب فناوری وارد کشور کنیم.

رضایی گفت: مشکل دوم گست بین فناوری و صنعت، کشاورزی، اداره‌ جامعه و زندگی است؛ یعنی ما از فناوری و مهارت‌هایمان به خوبی نمی‌توانیم در صنایع، کشاورزی و ... استفاده کنیم. معمولا پیشرفت‌های فنی به صورت جزیره‌هایی در گوشه‌های مختلف کشور می‌ماند. گسست بین فناوری، تولید و سرمایه‌گذاری و در یک کلام اقتصاد، در کشور بسیار مشهود است.

وی ادامه داد: باید در این زمینه فکری کرد؛ رابطه دانشگاه با صنعت،‌ جامعه، حکومت و تجارت باید فرآیندهای کاملی را پشت سر بگذارد. در غیر این صورت ممکن است علم تولید شود، اما صرفا حداقل استفاده از آن انجام شده و تنها به صورت آموزش در بیاید.

رضایی ادامه داد: در نهایت عنصر رقابت پذیری در ایران با فناوری و دانش گره‌ای پیدا نخواهد کرد و شاید یکی از دلایل اساسی که رقابت‌پذیری کالاها و محصولات ایرانی در دنیا پایین است، این باشد که هنوز پشتوانه‌ی‌ علمی و فنی پیدا نکرده است.

وی افزود: پر کردن این گسست‌ها و یا به عبارتی کامل کردن فرآیندهای علم، فناوری و اقتصاد، مساله بسیار مهمی است و ممکن است ما نیازمند این باشیم که به یک شاخص ترکیبی جدید از علم، فناوری و اقتصاد برسیم؛ تا بتوانیم هم پیشرفت چشم‌انداز را در کشور پیمایش بکنیم و هم اینکه با فرهنگ‌سازی بین دانشگاه و صنعت، میان محققین و تولید و همچنین بین هر دوی این‌ها با تجارت و بازرگانی، رابطه‌ای منطقی پیدا کنیم.

رضایی گفت: شاید یکی از راه‌های فرهنگ‌سازی این باشد که ما یک شاخص تلفیقی همچون شاخص توسعه انسانی را ایجاد کنیم؛ شاخص توسعه‌ی انسانی از 3 معیار ساده سواد، سلامت و درآمد سرانه شکل می‌گیرد. ما باید به سمت شاخصی پیش برویم که بتواند به فرهنگ‌سازی کمک کند و گسست‌های بین علم و فناوری را پر کرده آن‌ها را به ارزش تبدیل کند.

رضایی گفت: مشکل بزرگ این است که سرمایه‌های بزرگی که باید مکمل هم باشند به صورت جزیره‌های جدا که کمکی به هم نمی‌کنند، هستند. یعنی علم، تحقیق و پژوهش در کنار منابع موجود و انسان‌های آماده‌ی جهش وجود دارند، اما این‌ها بر هم تاثیر متقابلی نمی‌گذارند. بین دانش تجربی و علمی باید رفت و آمد متقابلی وجود داشته باشد و بسیاری از این ایده‌ها و نظریات، از این رفت و آمدها به وجود بیاید.

دکتر حمیدرضا غفوری، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز نیز اظهار داشت: فعالیت‌هایی که در حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه برای هفته پژوهش انجام شد، از رشد نسبی خوبی برخوردار بوده است.

وی افزود: اگر چه برای برنامه‌ریزی به منظور برگزاری هفته پژوهش در تنگنای زمانی قرار گرفته بودیم اما با تلاش مستمر و در فرصت زمانی محدود همه فعالیت‌ها به خوبی انجام شد.

غفوری عنوان کرد: تشکیل ستاد اجرایی برگزاری کمیته‌های فنی با عضویت تمام نهادها و تشکیل کمیته علمی به منظور بررسی و رسیدگی به پرونده‌های پژوهشی و معرفی پژوهشگران برتر از جمله فعالیت‌های حوزه معاونت پژوهشی و فناوری است.

معاون حوزه پژوهشی و فناوری دانشگاه چمران اهواز درباره فعالیت‌های انجام شده هفته پژوهش امسال گفت: برگزاری نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش که با هفته کتاب در اهواز مصادف بود با کمی تاخیر زمانی برپا خواهد شد و ستاد اجرایی قرار است نخستین نمایشگاه بین‌المللی کتب تخصصی دانشگاهی را برپا کند که امید است این رویداد در تقویم جای بگیرد و هرساله در منطقه جنوب و جنوب غرب کشور این نمایشگاه همچون نمایشگاه بزرگ کتاب تهران برپا شود.

وی ادامه داد: انجام هماهنگی‌های لازم با 64 دستگاه اجرایی، برنامه‌ریزی و تبلیغات مختلف از طریق رسانه‌ها و برنامه‌ریزی برای برگزاری سمینارهای تخصصی از دیگر فعالیت‌های حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه چمران اهواز در راستای برگزاری هفته پژوهش بوده است.

غفوری در ادامه گزارشی از فعالیت‌های این حوزه در سال گذشته ارائه داد و گفت:‌ حوزه معاونت پژوهشی و فناوری از 9 حوزه مدیریتی تشکیل شده است. ما در سال جاری 9 تفاهم‌نامه پژوهشی با دستگاه‌های اجرایی استان منعقد و در این راستا نیز بودجه مناسبی را جذب کردیم.

معاون حوزه پژوهشی و فناوری دانشگاه چمران خاطرنشان کرد: سفرهای علمی جهت ارائه مقالات در کنفرانس‌های بین‌المللی و همچنین طرح پایان‌نامه‌ای مصوب دانشگاه در سال 86 رشد نسبتا خوبی داشته است، در همین زمینه آیین‌نامه سفرهای علمی کوتاه مدت خارج از کشور به منظور تسهیل سفرها انجام شد. طرح‌های تحقیقاتی نیز از 21 طرح در سال 84 به 64 طرح در سال 86 افزایش یافت که این روند در سال‌های آینده باید افزایش خود را حفظ کند.

وی افزود: ما در سال گذشته رشد 300 درصدی خرید کتب خارجی داشتیم و راه‌اندازی فاز نخست سامانه پژوهشی دانشگاه انجام شد و تا پایان این ماه نیز فاز دوم آن راه اندازی خواهد شد. آغاز عملیات احداث ساختمان جدید مرکز رشد فناوری در دانشگاه چمران اهواز و پیشرفت 50 درصدی آن از دیگر فعالیت‌های حوزه معاونت پژوهش و فناوری بوده است.

غفوری ادامه داد: تهیه مرکز تحقیقات علوم رفتاری در دانشگاه، طرح راه‌اندازی پارک فناوری که نبود چنین پارکی در خوزستان یکی از عقب‌ماندگی‌های استان محسوب می‌شود که یکی از وظایف و اولویت‌های کاری دانشگاه راه‌اندازی پارک فناوری در استان است. عقد قراردادهای پژوهشی با شرکت‌های فولاد خوزستان، نفت و مخابرات و همچنین تصویب طرح تحقیقاتی آب و انرژی از مهمترین فعالیت‌های این حوزه در سال گذشته بوده است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه چمران اهواز درباره‌ی برنامه‌های سال آتی این حوزه گفت: طرح تجمیع پرداخت‌های پژوهشی در یک قالب مدیریتی، طرح احداث مرکز بین‌المللی دانشگاه در منطقه آزاد اروند، راه‌اندازی مرکز فناوری ITC ، راه‌اندازی پارک فناوری و مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی، راه‌اندازی مرکز فولاد و نوآوری و اختراع از مهمترین فعالیت‌های حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز است.

 در پایان این مراسم به اساتید برگزیده دانشگاه شهید چمران لوح تقدیر اهداء گردید.