نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نشست خبری هفته پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

نشست خبری هفته پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد


نشست خبری هفته پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر مرتضی زرگر شوشتری، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست اظهار داشت: هفته پژوهش در واقع گرامی‌داشت علم و عالم است. اگر بتوانیم بحث پژوهش را در جامعه رونق دهیم بسیاری از مشکلات و تنگناها برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزهای جدید افزود: آنچه که اهمیت دارد این است که ظرف دانش هیچ وقت پر نمی‌شود. امام علی (ع) نیز فرموده‌اند که هر ظرفی پر می‌شود الا ظرف دانش؛ بشر در آغاز راه علم و دانش است و آنچه که هست با پژوهش می‌توان بسیاری از نادانسته‌ها را دانست و مشکلات را برطرف کرد.

وی با قدردانی از مجموعه دست‌اندرکاران برگزاری هفته پژوهش تصریح کرد: در سال جاری 34 پژوهشگر برتر در محورهای مختلف برگزیده شده‌اند که انشاءالله در روز 16 آذرماه، معرفی خواهند شد. در دانشگاه شهید چمران یک گروه آموزشی برتر و یک دانشکده برتر در هفته پژوهش معرفی خواهد شد. در صنعت و دیگر سازمان‌ها نیز پژوهشگران برتر معرفی خواهند شد.

زرگر شوشتری از برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب خبر داد و گفت: این رویداد فرهنگی بسیار فرخنده‌ای است و از دیگر استان‌ها نیزباز دیدکننده خواهد داشت.

وی عنوان کرد:  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست روسای دانشگاه‌ها  در 5 محور10 دانشگاه را به‌عنوان دانشگاه برتر انتخاب کرد که خوشبختانه دانشگاه شهید چمران اهواز در 3 محور جزو 10 دانشگاه برترانتخاب شد.

زرگر شوشتری تصریح کرد: این سه محور شامل "حوزه پژوهش و فناوری"، "حوزه دانشجویی و فرهنگی" و "حوزه ارزیابی و اعتبار سنجی و ارزیابی درونی" است. این دانشگاه هنوز زخم‌های 8 سال جنگ تحمیلی را بر تن دارد و هنوز کمبود‌هایی از آن زمان را یدک می‌کشد و به اعتقاد ما دانشگاه شهید چمران دانشگاهی جانباز است اما توانسته در این حوزه‌ها برتر شود.

وی افزود: این دانشگاه با حضور 520 عضو هیأت علمی و داشتن 40 دوره دکتری تخصصی و 90 دوره کارشناسی ارشد پتانسیل بسیار بالایی دارد و با تلاش تمام دست‌اندرکاران در سال‌های اخیر توانسته است‌ خود را مطرح کند و امیداوریم با تلاش‌های بیشتر رتبه این دانشگاه را بالاتر بریم چرا که حضور یک دانشگاه قوی در منطقه، آن منطقه را توانمند‌تر خواهد  کرد.

در ادامه دکتر غفوری، معاون پژوهشی و فناوری و دبیر ستاد برگزاری هفته پژوهش و فناوری عنوان کرد: در سال گذشته با تلاش همه همکاران و همکاری دستگاه‌های اجرایی، هفته پژوهش بسیار خوب برگزار شد به طوری که ستاد اجرایی هفته پژوهش در استان خوزستان به‌عنوان ستاد برتر انتخاب شد همین مسأله باعث شد که این مسئولیت امسال نیز به عهده دانشگاه شهید چمران گذاشته شود.

وی تبیین نقش پژوهش در ارتقای جایگاه علمی و معنوی جامعه و تأکید براهمیت آن، معرفی چهره‌های برتر در عرصه پژوهش در سطح استان و تجلیل از آنها، معرفی دستگاه‌های اجرایی فعال در این حوزه، معرفی کارهایی پژوهش انجام شده در طول سال، ایجاد و استحکام ارتباط بین دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی در سطح استان، شناخت و معرفی فرصت‌ها از یک سو و چالش‌ها از سوی دیگر در حوزه پژوهش و چاره‌جویی برای آنها را از مهمترین اهداف برگزای هفته پژوهش برشمرد.

غفوری تفاوت عمده هفته پژوهش امسال با سال‌های گذشته را برگزاری همزمان اولین نمایشگاه بین‌المللی کتب تخصصی دانشگاهی عنوان کرد و گفت: با رایزنی‌های انجام شده با ناشرین در نمایشگاه بین‌المللی کتاب مقرر شد نمایشگاهی در هفته پژوهش برگزار شود که خوشبختانه این مهم انجام شد و در این بخش می‌توان نیاز عمده پژوهشگران را تأمین کرد.

وی درباره انتخاب پژوهشگران برتر توضیح داد: پژوهشگرانی که بیشترین تعداد چاپ مقالات را در مجلات خارجی دارند، پژوهشگرانی که بیشترین تعداد چاپ مقالات را در مجلات داخلی دارند، پژوهشگرانی که بیشترین تعداد ارائه مقالات را در سمینارهای داخلی و خارجی درسال گذشته داشته‌اند، پژوهشگرانی که بیشترین کتب چاپ شده را در طول سال گذشته داشته‌اند، کسانی که بیشترین پایان‌نامه دکترا و کارشناسی ارشد را هدایت کرده‌‌اند، پژوهشگرانی که بیشترین قرارداد‌های پژوهشی را منعقد کرده‌اند، پژوهشگران جوان که کارهای شاخص انجام داده‌اند، افرادی که باز نشسته شده‌اند ود ر حوزه پژوهش فعالیت کرده‌اند، کارمندان فعال پژوهشی در حوزه دانشگاه و فعالین عرصه پژوهشی در دستگاه‌های اجرایی مورد تجلیل و قدردانی قرا خواهند گرفت.

دکتر‌محمد‌رحیم حاجی حاجیکلائی، مدیر امور پژوهشی دانشگاه و دبیر اجرایی هفته پژوهش نیز با ارائه گزارشی از کارهای اجرایی که برای برگزاری هفته پژوهش صورت گرفته است، عنوان کرد: 45 سخنرانی از طریق مراکز اجرایی و صنایع استان به ما اعلام شد که اینها را در لیست برنامه‌های هفته پژوهش گنجانده‌ایم و دو کارگاه و یک میزگرد نیز برگزار خواهد شد. امسال نمایشگاه را در سالن تربیت‌بدنی خواهران که تازه‌ساز است برگزار خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: امسال  در هفته پژوهش نیز شرکت آب نیرو، ملی  حفاری، گروه ملی فولاد، آب و برق، فولاد، دانشگاه نفت، دانشگاه پیام‌نور، دانشگاه علوم‌پزشکی جندی‌شاپور،  جهاد‌دانشگاهی منطقه آزاد اروند، صدا و سیما، مرکز رشد، شهرداری، شرکت ملی گاز و استانداری مشارکت دارند.

وی افزود: تعداد سخنرانی‌هایی که در هفته پژوهش در دانشگاه شهید چمران برگزار می‌شود، 168 عنوان سخنرانی است و 15 کارگاه، یک میزگرد و یک بازدید از رصد‌خانه را خواهیم داشت.

در پایان دکتر فرج‌ پهلو، رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاهی اظهار داشت: در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با مسئولین انجمن ناشرین بین‌المللی کتاب وارد مذاکره شدیم و با پیگیری‌های انجام شده تفاهم‌نامه ای به امضاء رساندیم و به دنبال آن در تیرماه 87 ستاد نمایشگاه را تشکیل دادیم.

وی افزود: در حال حاضر حداقل 84 ناشر عمده بین‌المللی در این نمایشگاه خواهیم داشت.11 کارگزار عمده کتاب‌های این 84 ناشر را با 30 هزار عنوان کتاب خارجی به نمایش خواهند گذاشت. در کنار کتب خارجی با دو کارگزار عمده ناشرین داخلی (کتاب ایران و رشد تهران) وارد مذاکره شدیم و از این طریق بیش از 110 ناشر تخصصی و داخلی با بیش از 8 هزار عنوان کتاب فارسی در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

وی گفت: بطور کلی حدود 40 هزار عنوان کتاب داخلی و خارجی در نمایشگاه عرضه خواهیم کرد، همین باعث می‌شود چرخه تحقیقات در هفته پژوهش کامل شود محل این نمایشگاه نیز کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید چمران است.

«فرج پهلو» از فعالیت‌های جانبی در نمایشگاه‌ به سرای اهل قلم اشاره کرد که در آن ازحضور اساتید اهل قلم استان خوزستان استفاده خواهد شد.

وی ابراز امیداوری کرد  این نمایشگاه تقویم‌دار شود و بتوان هر ساله آن را در دانشگاه‌ شهید چمران اهواز برگزار کرد.