نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نشست مطبوعاتی مسئولان دانشگاه شهید چمران اهواز درخصوص مراسم هفته پژوهش

نشست مطبوعاتی مسئولان دانشگاه شهید چمران اهواز درخصوص مراسم هفته پژوهش


نشست مطبوعاتی مسئولان دانشگاه شهید چمران اهواز درخصوص مراسم هفته پژوهش

در این نشست دکتر مرتضی زرگر شوشتری، سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز، با اشاره به اینکه پژوهش نقش بسیارموثری در پیشبرد کارها دارد، اظهار داشت: "بدون پژوهش و مطالعه تصمیم‌گیری نکنیم" شعاری است که همواره بیان می شود.

وی افزود: دانشگاه بر خلاف وظایف فعلی که اکثر آموزش محور است بایستی پژوهش محور باشد همیشه برای انجام کارها باید اول فکر و پژوهش کرد بعد وارد عمل شد اگر پژوهش را در جای جای زندگی وارد کنیم کارها بسیار مثبت‌تر و عمیق‌تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: پژوهش از دیرباز و در دوران مختلف وجود داشته چه در ایران باستان و چه در روند تاریخ علمی ؛ پس از ظهور اسلام مشاهده می‌شود در حوزه‌های مختلف زیادی از علوم پیشرفت چشم‌گیری وجود داشته‌ است.

زرگر شوشتری ادامه داد: امروزه نیز نقش پژوهش بسیار با اهمیت‌تر است اگر کارها همراه با پژوهش باشد کمتر در آنها خطایی به چشم می‌خورد با پژوهش، بهره‌وری کارها بیشتر می شود پس باید به پژوهش اهمیت بیشتری داد.

وی گفت: هفته پژوهش برای اهمیت دادن به پژوهش و پژوهشگر است. امیداوریم در هفته پژوهش بتوانیم در حد وسع خود از پژوهشگران قدردانی کرده و انگیزه‌ای باشد برای دیگر دوستان که به پژوهش اهمیت دهند.

 در ادامه دکتر حسن مروتی، دبیر ستاد پژوهش و فناوری اظهار داشت: امسال یک ستاد ملی در کشور و یک ستاد استانی در استان تشکیل شده و مسئولیت اجرایی هفته پژوهش را به استاندارها واگذار کرده‌اند. دبیرخانه ملی 17 تا 22 آذر را برای برنامه‌های استانها و 24 تا 29 آذرماه را برای برنامه‌های نمادین ملی معرفی کرده است.

وی افزود: هفته پژوهش فقط یک حرکت سمبولیک است و ما همه هفته‌ها را هفته پژوهش می دانیم در این هفته فقط قصد داریم توجه پژوهشگران و آحاد مردم را به سمت پژوهش جلب کنیم.

دکتر مروتی به برنامه‌های ستاد ملی اشاره کرد و توضیح داد: انتخاب طرح‌های برتر و فناوری در رابطه با انرژی هسته‌ای امسال در اولویت بالاتری قرار گرفته‌اند، زنگ پژوهش در مدارس روز 25 آذر نواخته می‌شود، امسال جزواتی تهیه و به سراسر مدارس کشور فرستاده می‌شود همچنین مسابقات و نمایشگاههای مختلف کتاب برگزار خواهد شد.از مهمترین برنامه‌های ستاد ملی تعامل با رسانه‌ها جهت فرهنگ سازی پژوهش است.

دکتر مروتی به برنامه‌های ستاد استانی در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: روز شنبه 17 آذرماه مراسم افتتاحیه تجلیل از پژوهشگران برتردانشگاه و افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری روی یکشنبه 18 آذرماه برگزاری سمینارهای علمی و برنامه‌های اختصاص هفته پژوهش در دانشکده‌ها روز سه‌شنبه 20 آذر دانشگاه با درهای باز، آشنایی با مرکز رشد فناوری خوزستان روز چهارشنبه 21آذرماه نیز مراسم اختتامیه و تقدیر از پژوهشگران برتر سازمان‌ها و دستگاههای اجرایی را خواهیم داشت.

در ادامه دکتر زراسوندی،‌ دبیر اجرایی هفته پژوهش گفت: اولین جلسه ستاد ملی امسال شهریورماه در تهران با حضور استانداران برگزار و مقرر شد این هفته با محوریت استانداری‌ها و دبیرخانه دانشگاه‌ها در استان‌ها تشکیل شود.

وی افزود: در کمیته اجرایی اولین قدم را هماهنگی برای اطلاع رسانی دانستیم. وب سایت هفته پژوهش ، پوسترها و ... تهیه شده است.275 نامه نیز به ادارات و سازمانها برای حمایت، حضور ، معرفی پژوهشگران و ... ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار مرکز رشد فناوری دانشگاه "بورس ایده"  اجرا خواهد کرد گفت: امسال منشور رهبری در ستاد ملی 25 آذر قرائت خواهد شد. بیانات مقام معظم رهبری را با همین عنوان در کتابچه‌ای ارائه خواهیم کرد. تا کنون حدود 90 درصد کارهای اجرایی انجام شده است.

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش ۱۷ تا ۲۲ آذرماه در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار می‌شود.